Guarana

 Guarana – rastlina (Paulinia cupana Hunth) je stále zelený popínavý ker –

liana dorastajúsa až do výšky 10 m. Pestuje sa v hornom povodí Amazonky a Orinoka podobne ako u nás chmel. Z jednej rastliny sa dá získať až 4 kg plodov. Z obsahových látok guarany je najdôležitejší a najúčinnejší kofein ( asi 4-8%, najviac v rastlinnej ríši), ďalej obsahuje saponiny, triesloviny, škrob, dextrín, bielkoviny, tuk, živicu a vitamíny.

Brazílski indiáni si pripravujú nápoj podobný káve sparením nastrúhaného prášku z tyčiniek guarany a je to vraj nápoj tak výdatný, že jedna šálka im stačí na celý deň bez žiadnej ďalšej výživy.

Guarana odstraňuje únavu a pocit vyčerpanosti, stimuluje mozgovú činnosť a schopnosť koncentrácie, podporuje srdcovú činnosť, pôsobí pozitívne na nervový a svalový systém, tíší bolesti, je prevenciou proti arterioskleróze a výrazne zlepšuje potenciu. Navodzuje pocit sýtosti, potlačuje chuť k jedlu a tým pomáha znižovať nadváhu.

Známe sú termogenické účinky kofeinu, ktorý už nepatrí medzi látky dopingového charakteru. Pokiaľ sa zvýši teplota tela o 1 stupeň, má to veľký vplyv na znižovanie hladiny tuku bez úbytkov na svalovom tkanive.

Z ďalších zdrojov bohatých na kofein a tým podporujúcim využitie tuku a zlepšenie aeróbneho výkonu treba uviesť ešte najmä kolové oriešky a zelený čaj. Kofein z kávy môže mať vo väčšom množstve nežiadúce účinky ako nespavosť, triaška a nervozita.

Dávkovanie vhodným kofeinom : 100-300 mg 1-2x denne

Guarana a látky obsahujúce kofein patria tiež medzi stimulanciá. Patrí sem aj efedrín, ktorý má aj termogenické účinky .V rastline Ma-Huang (Ephedra Sinica) sa nachádza pseudoefedrín, ktorý má rovnaké účinky ako efedrín a v medicíne sa oba využívajú ku liečbe astmy a u niektorých onemocnení dýchacieho ústrojenstva. Efedrín aj pseudoefedrín patria medzi zakázané látky dopingového charakteru.

 

 


e-muscle.cz